Tel +40 21 211 81 33

Bine ati venit!

Fasconal (20 comprimate)

Fii primul care scrie o recenzie acestui produs

Analgezic si antipiretic prin acidul acetilsalicilic si paracetamol, analgezic prin codeina, stimulant psihomotor si antimigrenos prin cafeina, sedativ si hipnotic usor prin fenobarbital.

ACEST MEDICAMENT SE ELIBEREAZA DOAR IN FARMACIE PE BAZA DE PRESCRIPTIE MEDICALA. Se recomanda citirea cu atentie a prospectului sau a informatiilor de pe ambalaj. A nu se lasa la indemana si vederea copiilor. A nu se depasi doza zilnica recomandata!

Acest produs il puteti achizitiona si din:

Disponibilitate: In stoc farmacie ( 0 buc )
Ultima actualizare: 28 ianuarie 2015

8,50 Lei

+4 021 211 81 33
+4 0371 155 991

Acest produs poate fi returnat in termenii prevazuti de lege.

Se recomanda citirea cu atentie a prospectului sau a informatiilor de pe ambalaj.


 

 

Click aici pentru completarea unui sondaj statistic privind cercetarea comportamentului online de cumparare de medicamente

Descriere produs

Detalii

Compozitie:

Comprimate care contin acid acetilsalicilic 200 mg, paracetamol 200 mg, cafeina 25 mg, codeina fosforica 10 mg, fenobarbital 25 mg,
Actiune:

Analgezic si antipiretic prin acidul acetilsalicilic si paracetamol, analgezic prin codeina, stimulant psihomotor si antimigrenos prin cafeina, sedativ si hipnotic usor prin fenobarbital.
Indicatii:

Cefalee, nevralgii, mialgii, stari febrile, gripa.
Contraindicatii:

Alergie sau intoleranta la una din componente, intoleranta gastrica, porfirii hepatice. Prudenta la bolnavii renali, hepatici, anemici, in stari hemogragice si in conditii de hipoxie. Se va evita in ultima luna a sarcinii si la copii mici. Prudenta cand se asociaza cu anticoagulante cumarinice (risc de hemoragii) si cu sulfamide hipogliceminate (risc de hipoglicemie). Fosfatul de codeina continut figureaza pe lista substantelor dopante (interzise pentru sportivi).
Mod de administrare:

Adulti - cate un comprimat la nevoie; 3-5 comprimate pe zi.
Copii - 1/4-1/2 comprimat de 1-3 ori pe zi, dupa varsta.
Se va evita administrarea la copii sub 3 ani si tratamente indelungate.
Reactii adverse:

Fenomene de iritatie a mucoasei digestive si mocrohemoragii, eruptii cutanate alergice prin acidul acetilsalicilic; rareori anemie si agranulocitoza prin paracetamol. Dozele mari pot produce: palpitatii, insomnie si tremor, prin cafeina; constipatie, rareori dependenta, prin codeina; usoara somnolenta prin fenobarbital.

Informatii aditionale

Informatii aditionale

DCI COMBINATII
Substanta activa Nu
Prezentare CUTIE X 2 BLIST. X 10 COMPR.
Producator Nu
Disponibil in Farmacia Pharmalife
Forma farmaceutica Nu
Prescriptie medicata P-6L - Medicamente si produse medicamentoase care se elibereaza in farmacii pe baza de prescriptie medicala valabila 6 luni
Calea de administrare Nu
Lista medicamente Nu
Firma - Tara producatoare GEDEON RICHTER ROMAN

Recenzii

Scrieţi o recenzie

Doar vizitatorii inregistrati pot scrie recenzii. Va rugam sa va logati sau sa va inregistrati